Swinoujscie, Poland
6 października 2020

Atrakcje turystyczne w Greifswaldzie – nauka, sztuka i morze

Der Hafen von Greifswald, Bild: Werner Spremberg / shutterstock

Greifswald, leżący w Meklemburgii-Pomorzu Przednim słynie z wielu wspaniałych historii – jest miejscem narodzin Caspara Davida Friedricha i Hansa Fallady. Interesująca jest też jego znacząca przeszłość. W 1199 r. nad brzegiem rzeki Ryck zbudowano klasztor Eldena – początkowo pod nazwą Klasztor Hilda. Wraz z jego powstaniem zasiedlono okoliczny teren, po czym rozwinęło się uniwersyteckie i hanzeatyckie miasto Greifswald.

 

Spis treści:

  • Ruiny klasztoru Eldena
  • Uniwersytet w Greifswaldzie
  • Regionalny ogród zoologiczny w Greifswaldzie
  • Katedra św. Mikołaja
  • Caspar David Friedrich Center
  • Most zwodzony w stylu holenderskim Wiecker Brücke
  • Port muzealny

 

Ruiny klasztoru Eldena

Dziś pozostały tylko ruiny klasztoru cystersów – w trakcie wojny trzydziestoletniej uległ on bowiem poważnym zniszczeniom. W XVII wieku usunięto część materiałów budowlanych, aby ufortyfikować miasto lub wznieść oficjalne budynki. Mimo to obiekt wciąż przyciąga wzrok; został również kilkukrotnie uwieczniony na płótnie przez Caspara Davida Friedricha. 

W rzeczywistości to właśnie dzięki niemu pozostałości zostały zabezpieczone i odrestaurowane, gdyż swoimi obrazami zwrócił uwagę na ruinę, którą warto było chronić. Wokół budynku powstał także romantyczny park. Od 1968 roku w budynku klasztornym funkcjonuje plenerowa scena, na której odbywają się różne imprezy kulturalne. Klasztorne i średniowieczne spektakle, a także sztuki w ramach Festiwalu „Ostseefestspiele” znacząco ożywiają ten obszar.

        Klosterruine Eldena, Bild: GRACIELLADEMONNE / shutterstock

 

Uniwersytet w Greifswaldzie

Uniwersytet stanowi centralny budynek Greifswaldu i ma duży wpływ na wizerunek miasta. Ugruntowało się nawet powiedzenie, że „Greifswald nie jest miastem uniwersyteckim, ale uniwersytetem z miastem”. Akademia została założona w XV wieku za papieską zgodą księcia Warcisława IX jako Pomorski Uniwersytet Państwowy, co czyni go jedną z najstarszych uczelni w Europie Środkowej.

Obecnie uniwersytet składa się z wielu starych i nowych budynków, rozmieszczonych w czterech centralnych lokalizacjach, z których najważniejsza to starówka. Wycieczki z przewodnikiem po starym budynku uniwersytetu są oferowane publiczności o różnych porach, a większość obszernych kolekcji uniwersyteckich jest również dostępna dla wszystkich. Chociaż uniwersytet utrzymuje rozległe kontakty z krajami basenu Morza Bałtyckiego i Skandynawią, oferując duży wybór kierunków studiów, nadal jest popularny wśród mieszkańców okolic i ma status kameralnej uczelni.

 

Regionalny ogród zoologiczny w Greifswaldzie

Ogród zoologiczny w Greifswaldzie to miejsce idylliczne, doskonałe na chwilę odpoczynku nad brzegiem Jeziora Łabędziego (Schwanensee). Świnki morskie, ostronosy i dingo to tylko niektórzy z jego mieszkańców – na powierzchni blisko 4 hektarów mieszka ponad 100 gatunków zwierząt!

Na terenie parku znajduje się również bar z przekąskami, kawiarnia, plac zabaw dla najmłodszych i minizoo, w którym można pogłaskać i nakarmić zwierzęta. Wiele wybiegów jest ogólnodostępnych, a na terenie całego obiektu znajdują się ekscytujące stanowiska edukacyjne dla dzieci. Regionalny ogród zoologiczny oferuje również liczne imprezy i ciekawe wystawy przyrodnicze w centrum informacyjnym.

Das historische Stadtzentrum von Greifswald, Bild: canadastock / shutterstock

Katedra św. Mikołaja

Katedra w Greifswaldzie jest poświęcona Mikołajowi z Miry – patronowi marynarzy i kupców. Początki gotyckiego kościoła sięgają XIII wieku. Kiedy został założony uniwersytet, kościół podniesiono do rangi kolegiaty w 1457 roku i od tego czasu nosi nazwę katedry.

W tym samym czasie wznowiono prace budowlane przy kościele i ukończono ośmioboczną wieżę. W następnym okresie wieża dwukrotnie straciła szczyt z powodu silnych burz – ostatni raz 13 lutego 1650 roku. Ostateczny kształt kościół uzyskał w 1832 roku dzięki ścianom wewnętrznym w kolorze piaskowca.

 

Caspar David Friedrich Center

Miłośnicy sztuki, a zwłaszcza malarstwa romantycznego, z przyjemnością odwiedzają mieszkanie Caspara Davida Friedricha. Od 2004 roku mieści się tu bowiem muzeum i placówka badawcza. W obiekcie prezentowane są zarówno historia rodziny, jak i kariera osobista malarza. Ponadto, w lokalach odbywają się sezonowe się wystawy sztuki współczesnej, które podkreślają stałe znaczenie romantyzmu w sztuce.

 

Most zwodzony w stylu holenderskim Wiecker Brücke

Most na rzece Ryck łączy dzielnice Wieck i Eldenę. Chociaż osadnictwo na tym terenie sięga XII wieku, budowy mostu początkowo nie planowano – zbudowano go dopiero w XIX wieku. 25 lipca 1887 roku – zaledwie siedem miesięcy po udzieleniu zlecenia budowy przez budowniczego statków drewnianych Augusta Sprutha – most został otwarty i nadal jest ręcznie podnoszony. Dziś jest to jeden z najstarszych funkcjonalnych drewnianych mostów zwodzonych, a także popularny motyw i obiekt zainteresowań wśród artystów i fotografów.

 

Port muzealny

W żadnym mieście hanzeatyckim nie może zabraknąć jednego: portu. Port muzealny w Greifswaldzie jest największym wNiemczech i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wiele historycznych, ale także nowoczesnych statków naprawdę przyciąga wzrok, a niektóre z nich mają intrygującą historię. Pomimo przemysłowego charakteru jest to wspaniałe miejsce na relaks i odpoczynek – najlepiej przy dobrym drinku i kanapce z rybą. Nawiasem mówiąc, te przysmaki można dostać na barkach gastronomicznych!