Swinoujscie, Poland
1 czerwca 2020

Rodzinna zabawa w Świnoujściu

Świnoujście daje nieograniczone możliwości do spędzania wolnego czasu z najmłodszymi. Kilka placów zabaw, bezpieczne kąpielisko i różnorodne atrakcje przeznaczone są dla całych rodzin. Budowanie zamków z piasku i kąpiele w Bałtyku są tu na porządku dziennym. Zabranie dzieci na wakacje do Świnoujścia jest strzałem w dziesiątkę. Urlop z maluchami można spędzić aktywnie. W licznych wypożyczalniach można wypożyczyć rowery ze specjalnymi fotelikami dla dzieci. Można skorzystać z licznych ścieżek rowerowych po polskiej stronie, a także odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów.

Na dwóch kółkach

Rodzinna wyprawa na dwóch kółkach to jest to! Gdy na wakacjach czas płynie dużo wolniej, można precyzyjnie dostosować trasę swoich zainteresowań, możliwości czasowych i kondycji. Z roku na rok powstają kolejne metry dróg rowerowych, które łączą się w atrakcyjną sieć. W granicach Świnoujścia mieści się przeszło sto kilometrów szlaków rowerowych, czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami. Jest także pumptruck, na którym można ćwiczyć sprawność oraz równowagę. Jeżeli nie mamy roweru, to nic straconego. W mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni rowerowych. Przed wyprawą polecamy skorzystać z rady pracowników Informacji Turystycznej (Plac Słowiański 6/1) i poprosić o bezpłatny przewodnik rowerowy.

Zostań małym żołnierzem

Gdy pogoda nie zachęca do leżenia na plaży, trzeba koniecznie wybrać się na wycieczkę po świnoujskich fortyfikacjach. Na lewobrzeżu są dwa: Fort Anioła z kopalnią bursztynu i Fort Zachodni z bogatą kolekcją militariów. Największą frajdę można przeżyć w Forcie Gerharda przy latarni morskiej. Zwiedzanie tego obiektu to świetna zabawa w wojsko. Turyści, ustawieni w szereg ćwiczą musztrę, a potem ponaglani okrzykami rozpoczynają podróż. Po ciemku przemierzają korytarze i prochownię, pokonują „pole minowe”, asystują przy strzelaniu z angielskiej armaty z XIX wieku i zwiedzają koszary z imponującą kolekcją militariów. Program szkolenia każdorazowo dopasowywany jest do wieku kadetów. Wśród przeszkolonych wiarusów są kilkumiesięczne dzieci, a wśród seniorów najstarsza ma 102 lata. Nie ma także żadnych ograniczeń dla turystów z niepełnosprawnościami. Trasa jest indywidualnie modyfikowana. Dzieci do wysokości karabinu nie płacą za bilet.

Ahoj wilki morskie!

Rejsy wycieczkowe białą flotą to już tradycja. Morską przygodę gwarantuje armator Adler Schiffe. Jednostki odbijają przy z nabrzeża przy skrzyżowaniu ulic Marynarzy i Wybrzeże Władysława IV. Na pokładzie można dookoła zwiedzić wyspę Uznam lub popłynąć do sąsiednich niemieckich miejscowości. Ze względu na światowej klasy architekturę i mierzącą prawie dwanaście kilometrów promenadę zwiedzanie trzech cesarskich kurortów Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin należy od prawie 200 lat do obowiązkowego programu wielu urlopowiczów na wyspie Uznam.

Rejsy po Bałtyku i kanale portowym oferuje także statek „Roza Weneda”. Z pokładu stylizowanego na piracki, można obejrzeć zachód słońca, gazoport, terminal promów morskich, rezerwat ptactwa, Starą Świnę, latarnię morską, falochron centralny albo przepłynąć się wzdłuż Kanału Piastowskiego. Podobne rejsy organizuje armator statku „Chateaubriand” oferując dwugodzinne wycieczki z przewodnikiem. Wszystkie statki wycieczkowe odbijają z nabrzeża przy ul. Wybrzeże Władysława IV. Uwaga! W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych, rejsy są odwoływane.

W kolorowym wagoniku

Kolorowe wagoniki ciągnięte przez ciuchcię wyglądają urokliwie. Podobne pojazdy dla turystów można spotkać w wielu włoskich miastach. Wagoniki są przeszklone, posiadają uchylane okienka, a w razie chłodnych dni – własne ogrzewanie. Podczas podróży po mieście usłyszmy wiele ciekawych informacji o Świnoujściu. Audio-przewodnik przybliża historię miasta oraz jego dzisiejszy klimat i charakter. Kolejka zabiera turystów z promenady, granicy, portu, sprzed biura Informacji Turystycznej przy Placu Słowiańskim.

Na dwóch kółkach

Rodzinna wyprawa na dwóch kółkach to jest to! Gdy na wakacjach czas płynie dużo wolniej, można precyzyjnie dostosować trasę swoich zainteresowań, możliwości czasowych i kondycji. Z roku na rok powstają kolejne metry dróg rowerowych łącząc się w atrakcyjną sieć. W granicach Świnoujścia mieści się przeszło sto kilometrów szlaków rowerowych, czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami. Jest także pumptruck, na którym można ćwiczyć sprawność oraz równowagę. Jeżeli nie mamy roweru, to nic straconego. W mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni rowerowych. Przed wyprawą polecamy skorzystać z rady pracowników Informacji Turystycznej (Plac Słowiański 6/1) i poprosić o bezpłatny przewodnik rowerowy.

Kajakiem po rozlewisku

W Świnoujściu jest wiele miejsc, w których można spędzić aktywnie weekend. Jednym z nich jest rozlewisko Starej Świny, nadające się na rodzinną wyprawę kajakową.  W marinie na wyspie Karsibór wypożyczymy kajak, do którego bez wahania możemy zabrać dziecko. Pamiętajmy, aby posadzić je przed nami i założyć kamizelkę ratunkową. Możemy wybrać się w podróż szlakiem kajakowym lub popływać po rozlewiskach Starej Świny, pośród malowniczych wysepek lub dopłynąć do dzielnicy Łunowo i zacumować w nowej marinie, skąd  rozpościera się widok na rozlewisko. Wycieczka gwarantuje przyrodnicze niespodzianki, choćby gniazda łabędzi i widok latających nad naszymi głowami orłów. Kajak wypożyczymy także w ośrodku Rybaczówka, położonym na wyspie Karsibór.

Natura na wyciagnięcie ręki

Rejs katamaranem „Wodniczka” to prawdziwa gratka! Piękno wysp i przyrody wstecznej Delty Świny poznamy podczas prawie dwugodzinnego rejsu. Hybrydowy napęd zapewnia cichą i komfortową żeglugę. Katamaran wypływa z mariny na wyspie Karsibór. Płynie wolno przez przepiękne okolice Zalewu Szczecińskiego i pomiędzy wyspami poprzecinanymi cieśninami oraz kanałami. Uczestnicy rejsu mają możliwość nieograniczonego dostępu do przyrody i podglądania naturalnych siedlisk ptaków. Możemy wziąć udział w stałym, ogólnodostępnym rejsie lub wynająć katamaran do własnej dyspozycji. Zapisy na rejsy i sprzedaż biletów odbywa się w biurach „Fregaty” przy ul. Żeromskiego 1 oraz Uzdrowiskowej 20.

Urwisy fikają na placach zabaw

Place zabaw w Świnoujściu gwarantują mnóstwo frajdy i radości. Jesteście gotowi na podróż lokomotywą, a może chcecie wspiąć się na wielkiego dinozaura? Świnoujskie place zabaw są nowoczesne i bezpieczne. Każdy z nich różni się od siebie tematycznie. To doskonały sposób na rodzinne spędzenie czasu. W mieście jest ich 10.

Tajemniczy Ogród to plac zabaw położony w otoczeniu zieleni, z dala od zgiełku miasta. Na najmłodszych czeka tu ścianka wspinaczkowa w kształcie dinozaura, koń z drewnianym siodłem, statek i samolot. Zabawki wykonane są z materiału pozwalającego na malowanie kolorową kredą. Podczas, gdy dzieci bawią się beztrosko, rodzice mogą odpoczywać na wygodnych parkowych ławkach i wsłuchiwać się w świergot ptaków. Tajemniczy Ogród znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Chopina i Paderewskiego.

Kolorowa Papuga to jeden z nowszych placów zabaw w Świnoujściu położonych na skraju parku.  Znajdziemy w nim domek ze zjeżdżalnią, zabawki do wspinaczki oraz tradycyjne huśtawki. Wszystkie instalacje do zabawy wykonane są z drewna, a podłoże jest piaszczyste. Otoczenie najstarszego parku w Świnoujściu daje nie tylko nieskrępowane miejsce do zabawy, ale ciszę i spokój dla rodziców. Kolorową Papugę znajdziemy przy skrzyżowaniu ulic Mieszka I i Jana z Kolna.

Platanowy Raj. Na jednym z większych osiedli mieszkaniowych można odkryć ciekawe miejsce do rodzinnej rekreacji.  Jest tu nie tylko nowoczesny plac zabaw, ale także siłownia, a nawet zabawki dla niepełnosprawnych dzieci. Jest tu lokomotywa z wagonikami i wielka siatka do wspinaczki. Ustawiono też kilka huśtawek, zjeżdżalnię, piaskownicę, karuzelę i instalacje do wspinaczki. Wszystko to znajduje się na kolorowym miękkim podłożu. Plac zabaw mieści się przy ul. Malczewskiego.

HOPLANDIA plac przy ulicach Niecała/Barlickiego Warszów

RUCHOME PIASKI plac przy ulicach Zarzecze/Zalewowa Przytór

BEZLUDNA WYSPA plac przy ulicy Wyspowej Ognica

SOSNOWY RAJ plac przy ulicy Sosnowej Warszów

PIRACKA PRZYGODA plac przy ulicy Żeromskiego obok pływalni

KAMYCZEK plac przy ulicy Trentowskiego obok muszli koncertowej

PLATANOWY RAJ plac przy ulicy Malczewskiego

TAJEMNICZY OGRÓD plac w Parku Chopina

ZDROJÓWKA plac w Parku Zdrojowym od ulicy Krzywoustego

KOLOROWA PAPUGA plac w Parku Zdrojowym od ulicy Mieszka I

Kilka metrów nad ziemią

Park linowy mieści się w ścisłym centrum: w parku przy ulicy Jana Matejki, tuż obok Amfiteatru. Poziom trudności jest dopasowany dla dzieci oraz dla dorosłych. Najmłodszym poszukiwaczom przygód polecamy trasę białą, na której czeka szereg niespodzianek. Park zapewnia dzieciom niezapomniane emocje, spełnia jednocześnie najwyższe standardy bezpieczeństwa, a opiekunom umożliwia stałą obserwację.

Na dorosłych czeka ekscytująca trasa rozciągająca się między drzewami; balansowanie na pomostach, pokonywanie przeszkód, zjazdy tyrolskie, a przede wszystkim odrobina adrenaliny. Nad bezpieczeństwem korzystających z parków linowych czuwają doświadczeni instruktorzy.