Swinoujscie, Poland
1 czerwca 2020

Turystyka i sporty wodne. Nie ma lepszego miejsca niż Świnoujście!

Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie stykają się wszystkie możliwe rodzaje wód śródlądowych – przybrzeżne jeziora, delta rzeki, kanały, zalew i bagna. W połączeniu z Bałtykiem daje to Świnoujściu wręcz nieograniczone możliwości do rozwoju turystyki i sportów wodnych. Wodne otoczenie wyspy wraz z jej urozmaiconymi brzegami potrafią wprawić w zachwyt nie mniejszy, niż jej najpiękniejsze zakątki na lądzie.

Żeglarstwo w Świnoujściu jest tak naturalne jak oddychanie. Z każdym rokiem infrastruktura do uprawiania turystyki wodnej jest w kurorcie coraz lepsza i nowocześniejsza. Na wyspach żeglarze mogą poczuć się jak w domu. Mają tu wszystko czego zapragną. W Świnoujściu znajduje się jeden z największych i najnowocześniejszych portów jachtowych na polskim Wybrzeżu. Może w nim cumować jednocześnie ponad 300 jednostek. Na terenie portu jest wypożyczalnia rowerów, sklepy, tawerna, pole namiotowe i karawaningowe oraz parking. Marina funkcjonuje cały rok i stanowi znakomitą bazę wypadową do Skandynawii i Niemiec. Dzięki bliskiemu położeniu innych portów można sobie zaplanować krótkie rejsy nie patrząc na prognozy pogody – w sam raz dla żeglarzy, którzy dopiero zaczynają morską żeglugę. W ciągu kilku godzin ze Świnoujścia można dopłynąć na duńską wyspę Bornholm. Jachtami o małym zanurzeniu można z kolei spróbować popływać po Świnie. Od 2009 roku świnoujski port jachtowy jest wyróżniany za spełnianie wysokich norm prestiżową Błękitną Flagą. Świnoujście wciąż inwestuje w swoją infrastrukturę. W 2019 roku w Łunowie (na prawobrzeżu miasta) powstała nowoczesna przystań, w której może zacumować około 60 jachtów o długości 10 metrów oraz 20 kajaków lub łodzi wiosłowych. Niebawem powstanie również przystań kajakowa na wyspie Karsibór.

Dzięki wyjątkowemu położeniu i ukształtowaniu świnoujski archipelag oferuje kajakarzom niezliczone wręcz możliwości odkrywania najbardziej fascynujących miejsc, dostępnych jedynie od strony wody. Pływając kajakiem między wysepkami, kanałami i rozlewiskami można poczuć się jak na pojezierzu. Stara Świna a w szczególności Rzecki Nurt i Młyńska Toń oraz wody Zalewu Szczecińskiego tworzą urokliwy, bajkowy wręcz krajobraz. A to tylko przedsmak prawdziwej przygody. Na najbardziej wprawionych czekają szlaki kajakowe. 30-kilometrowa trasa „Wokół 44 wysp” zaczyna się na wyspie Karsibór i kieruje nas do przystani w Łunowie, potem Przytoru, by doprowadzić żeglujących do miejsca skąd wyruszali. Nieco bardziej wymagający szlak ciągnie się dookoła wyspy Wolin. Ma on około 60 kilometrów i trzeba przeznaczyć na niego kilka dni. Trud rekompensują piękne widoki i kontakt z dziką naturą jakiego nie doświadczymy w aglomeracjach. Widok polującego nad głową bielika potrafi być naprawdę spektakularny. Krótko mówiąc – to prawdziwa męska przygoda! I nie trzeba martwić się o sprzęt. Można go bez problemu wypożyczyć na miejscu.

Nie zawiodą się także ci, którzy chcą poczuć odrobinę dreszczu emocji i adrenalinę. Na wyspach istnieją doskonałe warunki do uprawiania skimboardu, windsurfingu i kitesurfingu. To zasługa odpowiednich cyrkulacji morskich i lądowych wiatrów. Świnoujście jest już stałym punktem na mapie miłośników sportów wodnych. Mają oni tu swoje ulubione miejscówki, czyli tzw. spoty. Znajdują się one na każdej z trzech zamieszkałych wysp – Karsiborze, Wolinie i Uznamie. Doskonałe miejscówki znajdują się również po niemieckiej stronie Uznamu. Widok dużych latawców i szybko poruszających się żagli to znak, że trafiliśmy właśnie na taki spot. W sezonie letnim na świnoujskiej plaży działają szkółki nauki sportów wodnych, gdzie można rozwijać swoją pasję i umiejętności. O tym, że Świnoujście jest uznanym ośrodkiem sportów wodnych świadczy fakt, że jako pierwszy polski kurort był gospodarzem światowej rangi zawodów kitesurfingowych „Kitesurf Tour Europe”.