Swinoujscie, Poland
1 czerwca 2020

Plażowy „odkurzacz” dba o czystość

Rozpoczęło się gruntowne czyszczenie plaży w Świnoujściu. Specjalna maszyna sprząta tutejsze kąpielisko. – Zawsze dbamy, żeby było u nas przyjemnie i czysto. Dlatego jesteśmy rekordzistą jeżeli chodzi o tytuł Błękitnej Flagi – mówią w Świnoujściu.

Świnoujście zaczyna tętnić życiem. Pojawili się pierwsi turyści. Restauracje na promenadzie są już otwarte, a na plaży wypoczywają plażowicze. Mamy najszerszą plażę na polskim wybrzeżu. Szerokość sięga tu w niektórych miejscach do 200 metrów, a długość to 10 kilometrów. Tak duże kąpielisko, to spore wyzwanie dla ekip sprzątających. Tuż przed wakacjami, na piasek wyjeżdża specjalna maszyna, która dokładnie go przeczesuje.

– Ma bardzo drobne sita. Jeśli ktoś zgubi obrączkę, to też powinna ją odsiać. Jest bardzo wydajna, oczyszcza i głaszcze piasek, aby turysta mógł wygodnie wypoczywać. Wyłapuje różne odpadki, takie jak niedopałki, patyki, czasami zdarza się, że na sito wpadają zagubione przedmioty – mówi Ewa Wileńska z Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz.

Setki zębów ze stali nierdzewnej zamontowanych przeczesują piasek co sekundę, usuwając niechciane zanieczyszczenia. Maszyna jest w stanie wychwycić z piasku nawet najmniejsze przedmioty, takie jak szkło, niedopałki papierosów, pozostawiając piasek czysty, bezpieczny i zachęcający do plażowania. Plażowy odkurzacz w ciągu godziny sprząta 30 tys. metrów kwadratowych plaży. W sezonie wakacyjnym czesanie piasku odbywa się codziennie na różnych fragmentach plaży w Świnoujściu. Zabieg jest potrzebny, aby usunąć większe przedmioty zalegające w piasku, np. butelki czy puszki. Wykonuje to ciągnik z dołączoną maszyną, którą ciągnie za sobą.